Toruń

Magia siły lat 90tych

Do lat 90tych lubimy często wracać wspomnieniami oraz muzycznie. Każdy ma swoje ulubione utwory z tego okresu. Zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz serwują nam prawdziwą ucztę wspomnień, ale od początku. 

Początki zespołu Varius Manx

Zespół Varius Manx został utworzony w 1989 roku w Łodzi przez Michała Marciniaka, Pawła Marciniaka oraz Roberta Jansona. Ukazały się krążki “The Beggining” oraz “The New Shape” na której możemy gościnnie usłyszeć Edytę Bartosiewicz. 

Pod koniec 1993 roku do zespołu dołączyła Anita Lipnicka. Po ukazaniu się w marcu 1994 roku singla “Zanim Zrozumiesz” zapowiadająca album “Emu” rozpoczął sie prawdziwy bum. Album sprzedał się w ponad 100 000 egzemplarzach. W kwietniu 1994 roku na rynku ukazał się krążek “Elf”, który już w dniu premiery sprzedał się w nakładzie 120 000 egzemplarzy. Album docelowo sprzedał się w nakładzie pół miliona sztuk. 

W 1995 miejsce Anity Lipnickiej zajęła Kasia Stankiewicz. Wydany krążek “Ego” sprzedał się w ponad pół miliona egzemplarzach. W 1997 krążek “End” sprzedał się w 130 tysiącach egzemplarzy. 

Po Kasi Stankiewicz na początku 2000 roku zajęła Monika Kuszyńska. Z Moniką wydano takie krążki jak „Eta” oraz „Eno”. W 2003 roku z piosenką „Sonny” wzięli udział w eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Varius Manx podczas eliminacji do Eurowizji

W 2006 podczas koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej został nagrany krążek z przebojami w symfonicznych aranżacjach „Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam”

Nastąpił rok 2010 i do zespołu dołączyła Anna Józefina Lubieniecka. Album „Eli” został wydany w 2011 roku. Krążek promowały piosenki „Przebudzenie” oraz „Jednym ruchem serca”.

Anna Józefina Lubieniecka pojawiała się później na gościnnych występach z okazji 25-lecia zespołu Varius Manx.

W 2013 roku Anna Józefina Lubieniecka opuściła zespół, a jej miejsce zajęła Edyta Kuczyńska znana jako Edi Ann. W tym samym roku wzięli udział w koncercie SuperPremiery 50. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

25-lecie zespołu oraz powrót Kasi Stankiewicz

Nastał rok 2015 i przyszła pora na świętowanie 25-lecia zespołu. Początkowo zakładali tylko 8 koncertów. Każda wokalistka dostała zaproszenie z okazji świętowania.

Pierwszym wspólnym występem zapowiadającym trasę był występ podczas „Sylwestra z Dwójką” we Wrocławiu.

W między czasie powstała piosenka „Ameryka”, która zwiastowała powrót na dłużej. Z kilku zaplanowanych koncertów powstało kilkadziesiąt w całej Polsce. Często kończyły się dodatkowymi koncertami na bis. Zwieńczeniem obchodów było nagranie albumu koncertowego w Studiu Polskiego Radia.

W 2018 roku zespół wydał album „ENT”, który zabierał słuchacza w podróż po magicznym lesie. Singlami promującymi były „Kot bez Ogona”, „Mgła nad Warszawą”, „Przed epoką wstydu”. Album osiągnął status złotej, a singiel „Kot bez Ogona” stał się platynowym singlem.

30-lecie zespołu i nowa trasa

W 2022 roku w trakcie trasy świętującej 30lecie zespołu Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz padł pomysł na nową trasę z przebojami zespołu wraz z niektórymi wybranymi utworami z lat 90tych. Pod koniec września została ogłoszona trasa pod tytułem “90-te to się nie powtórzy”. Premiera trasy miała miejsce 19 listopada 2022 roku w rodzinnym mieście Kasi Stankiewicz Działdowie. 

Podczas ponad 1,5 godzinnego koncertu możemy usłyszeć takie przeboje jak “Zanim Zrozumiesz”, “Zabij Mnie”, “Piosenka Księżycowa” oraz singiel zapowiadający kolejny wspólny krążek czyli “Malinowe Lody”. Zespół bez skrępowania sięgnął po utwory innych zespołów takich jak “Nirvana”, “Depeche Mode”, “No Doubt”. 

Koncert zaczyna się od medleyu kilku  przebojów z lat 90tych. Następnie jesteśmy karmieni wspaniałymi utworami zespołu Varius Manx. Kasia wspaniale wygląda na scenie oraz ma dobry kontakt z publicznością. Często zachęca do śpiewania, tańczenia oraz dobrej zabawy. 

W połowie koncertu możemy usłyszeć cover zespołu Depeche Mode “Enjoy The Silence”, który utrzymany jest w klimacie „depeszy”. Nowa piosenka “Malinowe Lody”, która zapowiada po 5ciu latach od “ENT”. Piosenka utrzymana jest w tanecznym klimacie więc możemy wnioskować o podobny klimat albumu. 

Poniżej możecie posłuchać fragmentu “Malinowe Lody”:

„Malinowe Lody”

Dlaczego warto iść na koncert?

Trasa koncertowa “90’te to się więcej nie powtórzy” to wyjątkowa trasa koncertowa która powoduje szybsze bicie serca. Niezapomniane przeboje, wspaniała atmosfera, dobry głos pokazują, że jednak ludzie chcą wrócić do tych lat. Kasia Stankiewicz to jeden z obecnie najlepszych głosów na scenie muzycznej. Jak często podkreśla ze sceny, że jest to obecnie najlepsza forma jej oraz zespołu.

Zespół łączy to co pod koniec ubiegłego wieku było najlepsze, czyli dobre teksty, wspaniałe kompozycje oraz dobry głos.

Każdy ma wspomnienia z tego okresu, które warto pielęgnować. Dużo młodszego pokolenia przychodzi na koncerty budując swoje wspomnienia.

Warto dodać, że wiele koncertów jest wyprzedanych ponad miesiąc do przodu. 

Zespół w Kujawsko-Pomorskim zagra:

  • 13 kwietnia 2023 w Filharmonii Pomorskiej (Bydgoszcz)
  • 19 października 2023 w CKK Jordanki (Toruń)
Szczegóły koncertów
Please follow and like us:
Pin Share

Similar Posts

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
RSS
Follow by Email