Toruń

10 urodziny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Otwarte pracownie, warsztaty, pokazy naukowe, skrzynie pełne eksperymentów oraz debata o sztucznej inteligencji – to główne punkty programu obchodów 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

AKTYWNOŚCI
i STANOWISKA

Grafika wygenerowana w/przez Midjourney

MŁYN WIEDZY

Sala warsztatowa (1. piętro, MW1)

PRACOWNIA KOLOROWYCH EKSPERYMENTÓW

Warsztaty odbędą się w godz. 11:05, 13:05, 15:05.

Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonaj kolorowe doświadczenia. Jest to nie tylko świetna zabawa, ale okazja do zdobywania i odkrywania w sobie pasji.

Dzięki eksperymentom dostrzegają większy sens uczenia się jednocześnie wchodzą w świat nauk ścisłych w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób. Warsztat rozwija umiejętność dedukcji, przewidywania, a przede wszystkim zadawania pytań.

Zarazimy uczestników pasją do zdobywania wiedzy nie tylko z książek, ale z całego otoczenia.

Pracownia biologiczna (2. piętro, MW1)

INSTRUKCJA OBSŁUGI ŻYCIA

Zajęcia odbędą się o w godz. 11:15, 13:15, 15:15.

Wszystkie dobra stworzone przez człowieka posiadają swoją własną instrukcję obsługi. Zawiera ona wszelkie niezbędne informacje jak dany produkt używać, jednak czy życie posiada podobny zapis?

Każdy organizm żywy na planecie łączy jedna cecha wspólna. Posiadają one (tak samo jak i my) materiał genetyczny, który dla naukowców znany jest jako “kwas deoksyrybonukleinowy” lub po prostu jako DNA. DNA mimo swojej skomplikowane natury, jest niezwykle proste do otrzymania.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym właściwie jest DNA, własnoręcznie uzyskają je z materiału biologicznego oraz przyjrzą mu się.

Pracownia fizyczna (4. piętro, MW1)

Warsztaty związane z optyką: soczewki, zwierciadła, , interferencja, rozszczepienie i polaryzacja światła, eksperymenty związane z panelami słonecznymi i podczerwienią.

Zajęcia odbędą się w godz. 12:00, 14:00, 16:00.

Pracownia multimedialna (4. piętro, MW1)

MOJA MAŁA OJCZYZNA

Zajęcia odbędą się w godz. 13:05, 15:05, 16:05.

Polska to piękny kraj pełen różnorodnych dóbr i wspaniałych krajobrazów. Lasy, jeziora, góry,  morze – z tego wszystkiego możemy korzystać, ciesząc się darami natury. Jednak Polska to również gospodarka: rolnictwo, górnictwo, rybołówstwo, leśnictwo.

W trakcie zajęć uczestnicy wykonają ozdobę, która będzie przypominać im o  rodzimej faunie.

Przestrzenie wystawiennicze (budynek MW1)

KOPERNIK W 4 ODSŁONACH

stanowiska dostępne w godz. 11:00-17:00

Kopernik jako lekarz

Mikołaj Kopernik jest znany najbardziej ze swych osiągnięć w astronomii, jednak na co dzień był przede wszystkim lekarzem. Medycyna w jego czasach znacznie różniła się od tej współczesnej – lekarz nie tylko wypisywał receptę, ale także samodzielnie przygotowywał lekarstwo w oparciu m.in. o wiedzę zielarską.

Na stanowisku odwiedzający będą mogli zapoznać się z ziołami używanymi w Polsce czasów kopernikańskich, dowiedzieć się o ich właściwościach, a także przygotować dla siebie własną mieszankę przypraw. Najmłodsi zaś będą mogli wykleić obrazek za ich pomocą.

Kopernik pracownik kancelarii i urzędnik

Mikołaj Kopernik pełnił wiele funkcji administracyjnych i urzędów, był m.in. kanclerzem kapituły katedralnej warmińskiej. Podczas wykonywania swoich obowiązków przygotowywał rozmaite dokumenty i pisma.

Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała praca w ówczesnej kancelarii. Poza trym sami wcielą się w pisarza sprzed wieków i spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem przygotowując dokument opatrzony pieczęcią.

Pracownia astronomiczna Mikołaja Kopernika

Wbrew powszechnym wyobrażeniom Kopernik nie używał lunety w swoich obserwacjach nieba. Jakimi urządzeniami zatem się posługiwał?

Na stanowisku uczestnicy poznają przyrządy astronomiczne z czasów Kopernika. Ponadto sprawdzą działanie urządzeń, o jakich Kopernik mógł tylko pomarzyć, oraz sami skonstruują prosty spektroskop.

Kopernik w sztuce

Postać Mikołaja Kopernika inspirowała wielu artystów na przestrzeni wieków. Kosmos fascynował nie tylko naszego wielkiego astronoma, ale również pobudza wyobraźnie dzieci na całym świecie.

Na stanowisku uczestnicy będą mogli dać upust swoim artystycznym fantazjom i wykonać pod kierunkiem specjalisty z dziedziny sztuki prace plastyczne nawiązujące do tematyki wszechświata i Mikołaja Kopernika.

Skrzynie pełne eksperymentów (budynek MW1)

Podczas zwiedzania Młyna Wiedzy szukajcie naszych pracowników ze “skrzynią pełną eksperymentów”.

Z ich pomocą będziecie mogli wykonać, z pozoru proste, lecz często zaskakujące doświadczenia. Przekonacie się, jak obecna w naszym życiu, a przy tym, jak ciekawa jest fizyka.

Wykonując zadania dowiecie się: jak to możliwe?… jak to działa?…

Jak działa soczewka?: eksperyment polega na tym, że uczestnicy obserwują obrazki przez naczynia wypełnione wodą (kolba kulista płaskodenna oraz cylinder). Zauważają, że obraz obserwowany przez owe naczynia zmienia się (odwraca – zależy od kształtu naczynia) – kolbę kulistą porównujemy również do soczewki w oku. Eksperyment zawsze jest zaskakujący zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Soczewka Fresnela: na stanowisku jest soczewka Fresnela wielkości A4 (oraz mozaika z soczewek Fresnela) i dla porównania mała lupa ręczna ze szklaną soczewką. Soczewka Fresnela mimo, że płaska powiększa znacznie lepiej niż lupa ręczna, można przyłożyć do twarzy i wtedy twarz wygląda zabawnie. Soczewka mozaikowa natomiast, pomniejsza i zwielokrotnia obraz. Dziś soczewka jest znana przez wielu jako tzw. lupa kieszonkowa (do czytania drobnego druku).

„Zaczarowane” okulary: zaczarowanymi okularami są okulary z siatką dyfrakcyjną. Zakładając je widzimy, że światła na około nas stają się „kolorowe”. Dzieje się tak ponieważ siatka działa tak jak pryzmat, czyli rozszczepia światło białe.

Jak naukowo zgasić świeczkę – bez dmuchania: na stanowisku pokażemy i wyjaśnimy jak w alternatywny sposób można zgasić świeczkę. Eksperyment zawsze jest zaskakujący dla uczestników, szczególnie, że obserwują nie tylko zgaszenie świeczki.

Papier termoczuły: to tzw. materiał inteligentny – termochromowy. Zabawa polega na tym, że uczestnik kładzie dłoń na kolorowej kartce i liczy do 20. Po tym czasie, kiedy zabierze rękę z kartki obserwuje, że na papierze zostaje „odcisk jego dłoni” – tu można zażartować, że pobraliśmy odcisk jego linii papilarnych, ale nagle w czasie naszego mówienia o tym odcisk znika…
Papier zmienia kolor pod wpływem temperatury naszego ciała, czyli około 35-40°C.

Grające sprężyny: uczestnicy bawią się sprężynami, do których zostały przywiązane sznurki. Oplatają wokół palców wskazujących końce sznurków, palce przykładają do uszu, starają się poruszać sprężyną i słuchają „kosmicznych” dźwięków.

Gwiżdżąca rura : uczestnicy łapią za koniec rurki gładkiej, lub rurki karbowanej i energicznie kręcą nimi kółka. Sprawdzają, która rurka będzie wydawać dźwięki?

Grający balon: uczestnicy kręcą nadmuchanym balonem z karbowaną lub gładką monetą w środku. Sprawdzają, w którym przypadku można usłyszeć dźwięk.

Siła odśrodkowa: uczestnicy bawią się przygotowanym zestawem: rurka gumowa (jako uchwyt) z przełożonym przez nią sznurkiem, do którego końców przywiązane są dwie piłki, mała i duża. Zabawa polega na rozkręceniu małej piłeczki, tak aby zataczała coraz większe kręgi i wciągała do góry dużą piłkę.

Telefon: uczestnicy prowadzą rozmowy za pomocą telefonu zbudowanego z dwóch kubeczków i sznurka. Przy okazji dowiadują się czym jest dźwięk i w jaki sposób może się przemieszczać.

Znikająca moneta: uczestnicy kładą monetę i przykrywają ją szklanką. Patrzą z boku szklanki na monetę i jednocześnie wlewają do szklanki wodę. W pewnym momencie moneta znika!

Kołyska Newtona: prowadzący ustawia kołyskę na skrzyni, odchyla kolejno jedną, dwie, trzy i cztery kulki zawieszone na żyłkach po czym puszcza je i demonstruje co się będzie działo w każdym przypadku. Po przeciwnej stronie kołyski „odskakuje” taka sama ilość kulek jaką spuściliśmy.

Balansujący ptak: prowadzący pokazuje słuchaczom plastikowego ptaszka, prosząc żeby umieścili go na szczycie piramidki tak żeby nie spadł. Po chwili demonstruje im jak prawidłowo należy go ustawić (dziubkiem zahaczając o szczyt piramidki) oraz pokazuje że zasada działania nie opiera się o piramidkę, ustawia ptaszka balansując na krawędzi skrzyni, na nosie, palcu (swoim lub chętnego widza). W ramach zakończenia objaśnia zasadę działania.

Magiczna skarbonka: prowadzący pokazuje zainteresowanym skarbonkę, przedstawia wizjer i wnętrze. Ustawia ją na skrzyni i wrzuca do wnętrza monetę. Zgromadzenia obserwują co dzieje się z wnętrem pudełka.

Żyroskopowe bączki: prowadzący demonstruje chętnym jak rozpędzić powerball, a następnie instruuje jak ruchem nadgarstka dalej napędzać urządzenie. Z każdym kolejnym obrotem nadgarstka uczestnik odczuwa coraz większy ciężar. Doświadczenie powinno trwać kilka chwil żeby nie narazić uczestników na kontuzje.


Bączek umieszczamy w szynie magnetycznej i rozkręcamy pionowo. Po nabraniu odpowiedniej prędkości, zmieniamy ułożenie ręki na poziomo i szybkim ruchem wybijamy bączek. Upadnie on po chwili na podłogę i będzie się nadal kręcił do czasu wytracenia energii.

Kula plazmowa: podstawą eksperymentu będzie kula plazmowa. Po podłączeniu urządzenia do sieci elektrycznej, ze środka kuli wyłania się wiele „świecących włókienek”. Dzięki kuli plazmowej możemy zaobserwować cały szereg interesujących zjawisk, np.: powolne unoszenie się włókienek, zbliżenie do kuli palca powoduje że, włókienka zagęszczają się w jego kierunku i przemieszczają się w ślad za jego poruszeniami, zbliżając do kuli świetlówkę (odpowiednią żarówkę) można zaobserwować jej świecenie. Nauka przez zabawę w eksperymentowanie, to czasu wolnego świetne wykorzystanie!

UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU | FUNDACJA AMICUS

Wystawa „Rzeka” (2. piętro, MW1)

JESTEŚ TYM CO JESZ

Na stanowisku Koła Biotechnologów poprzez wykorzystanie ogólnodostępnych w domu produktów oraz parę asów z rękawa prosto z laboratorium, dowiecie się z jakich związków organicznych zbudowany jest każdy organizm. Lipidy, cukry i białka, bo to o nich mowa, dostarczamy naszemu organizmowi wraz z dietą. Dlatego właśnie, kierując się zasadą „jesteś tym co jesz”, na naszym stanowisku porozmawiamy o dobrych i złych nawykach żywieniowych i o tym jaki one mają wpływ na cały nasz organizm.


Oprócz tego, wspólnie z naszymi naukowcami, zbadacie istotność kwaśnego i zasadowego środowiska w naszym ciele, tym samym poznając czym jest skala pH.

Stanowisko dostępne 11 listopada w godz. 11:00-17:00

GLINIANA WYOBRAŹNIA

Podczas pokazu, dzieci będą miały okazję odkryć tajniki rzeźbienia w glinie. Każdy uczestnik będzie mógł spróbować stworzyć swoje własne małe arcydzieło, wydobywając ze swojej wyobraźni i kreatywności fantastyczne formy.

Stanowisko dostępne 12 listopada w godz. 11:00-17:00

STRASZYKI: TAJEMNICZY ŚWIAT KAMUFLAŻU I KRYPTYCZNYCH OWADÓW


Wspólnie odkryjemy tajemniczy świat straszyków, owadów z rodziny Phasmatidae, które doskonale potrafią kamuflować się w środowisku. Dzieci dowiedzą się, jak straszyki udają rośliny i gałęzie, by uniknąć niebezpieczeństw.

Na stoisku dzieci będą miały okazję obserwować te mistrzowskie techniki kamuflażu, a dla tych odważniejszych będzie możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia.

Stanowisko dostępne 11 i 12 listopada w godz. 11:00-17:00

KATEDRA LITERATURY, KULTURY
I MEDIÓW NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO UMK

Wystawa „Rzeka” (2. piętro, MW1)

Kolorowanki i quizy z postaciami z baśni braci Grimm, puzzle i quizy z motywami krajów niemieckojęzycznych.

WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI
W BYDGOSZCZY

Wystawa „Rzeka” (2. piętro, MW1)

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ

Wykorzystanie okularów VR do prezentacji wirtualnych modeli anatomicznych. Na stanowisku zostaną zaprezentowane rzeczywiste modele: anatomiczny oraz ludzkiego szkieletu.

POKAZY
NAUKOWE

https://youtube.com/watch?v=KoftyMvvOcQ%3Fcontrols%3D1%26rel%3D0%26playsinline%3D0%26modestbranding%3D0%26autoplay%3D0%26enablejsapi%3D1%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fmlynwiedzy.org.pl%26widgetid%3D1

Specjalnie dla nas poprowadzą je “Heweliusze Nauki”.

Tym razem zobaczycie pokaz popularnonaukowy “THE RUBBER DUCK SHOW”.

Służą do zabawy i wywołują uśmiech. Niektórzy, tak jak my, je kolekcjonują. Kochamy je i uwielbiamy używać ich w naszych eksperymentach. O czym mowa?

O gumowych kaczuszkach! Wykorzystując ich niesamowite właściwości oraz szeroką gamę form i kolorów zaprezentujemy Wam niezapomniane widowisko fizyki, matematyki i nie tylko!

Pokaz, który będziecie mieli okazję zobaczyć “na żywo” – zajął trzecie miejsce w konkursie “European Science Show Competition – Science Me! 2022” (Genewa, Szwajcaria).

Pokazy odbędą się każdego dnia w przestrzeni wystawy “Rzeka” (2. piętro) budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1).

Zapraszamy o godz. 11:30, 13:30 i 15:30. Pokazy odbędą się w przestrzeni wystawy “Rzeka” (2. piętro MW1).

DEBATA
O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

12 listopada 2023, godz. 16:00-18:00
Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2)

wstęp wolny | liczba miejsc ograniczona

Debatę realizujemy przy współpracy z Radiem 357

Data: 11-12 listopada 2023

Bezpłatne zaproszenia na jubileusz 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można odebrać od 3 listopada w kasach Młyna (budynek MW1, ul. Władysława Łokietka 5). Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 zaproszenia na daną turę zwiedzania w wybranym dniu. Ze względów organizacyjnych nie będzie prowadzona rezerwacja zaproszeń. Kasy są czynne od wtorku do piątku w godz. 8:30-16:00, w soboty i niedziele w godz. 10:40-18:00. W poniedziałki kasy są nieczynne. 

Please follow and like us:
Pin Share

Similar Posts

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
RSS
Follow by Email