Toruń

Dni Grzegorza Ciechowskiego

ciechowski_torun_2023

W tym roku mijają 22 lata od śmierci legendarnego lidera Republiki – Grzegorza Ciechowskiego.  To właśnie w Toruniu, w klubie studenckim Od Nowa – najpierw w Dworze Artusa, a następnie na Bielanach, Grzegorz Ciechowski zaczynał swoją działalność artystyczną. To tutaj, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ukończył polonistykę. Jak sam mówił wiele lat temuw wywiadzie udzielonym Wojciechowi Budnemu i Grzegorzowi Kopcewiczowi na kilka miesięcy przed swoją przedwczesną śmiercią: – Jest to Toruń, który pamiętam z czasów studiów, kiedy łaziłem sobie beztroski. Toruń, który kocham, który wypełnił mnie poczuciem bezpieczeństwa i który stał się moim miastem, bo mieszkałem tu kilkanaście lat, i z którego wyjeżdżam zawsze z poczuciem jakiegoś takiego odrzucenia, bo w Warszawie oczywiście nie jestem u siebie, a tutaj nie mieszkam (…) Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że zawsze jak tu przyjeżdżam to o niczym innym nie myślę, tylko jak tu było wspaniale, i jak wszyscy mają wspaniale, że mogą sobie tutaj być. Ale co tu dużo gadać? Najważniejsze, że jest takie miejsce, do którego chce się wracać i serce się otwiera – powiedział Grzegorz Ciechowski.

14 grudnia 2023

„Ciechowski Symfonicznie”

Wystąpią:
Kamil Bednarek
BOVSKA
Wiktor Dyduła
Ania Karwan
Andrzej Lampert

Więcej: tutaj

15 grudnia 2023

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Kombinacie Kultury

W pierwszej części koncertu wystąpią Aron Blum i Alex Dolgov z projektem CITiZEN G.C.- INSTRUMENTAL TRIBUTE.

Aron Blum- gitarzysta basowy, improwizator, autor muzyki teatralnej. Współpracował, koncertował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami sceny jazzowej i rockowej jak m.in. Krzysztof Ścierański, Antoni „Ziut” Gralak, Alek Korecki, Dominik Wania, Jacek Pelc, Mikołaj Trzaska, Krzysztof „Docent” Raczkowski, gwiazdą sceny brytyjskiej- Gilad Atzmon i sax. z NY- Barry Bee.

Alexander Dolgov – uznany mistrz gitary bluesowej w Ukrainie, a także w ojczyźnie bluesa w USA.
Jest jedynym ukraińskim muzykiem, który znalazł się w The Blues Hall of Fame w USA.
Z powodu działań wojennych w Ukrainie Alex zdecydował się zamieszkać w Polsce, w Toruniu i kontynuować karierę solową.

W części drugiej hołd Grzegorzowi Ciechowskiemu złożą toruńscy artyści.

Akompaniament:
– Paweł Sas
– Krzysztof Marciniak
– Krzysztof Opaliński
– Mikołaj Till

Wokaliści:
– Ewa Falkowska
– Sylwia Wiśniewska
– Krzysztof Janiszewski
– Maciej Tacher
– Adam Majewski

Bilety dostępne od 29.11.2023
Cena: 50 zł / 60 zł – w dniu koncertu
Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3

16 grudnia 2023

Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego wystąpią artyści, którzy zagrają i zaśpiewają swoje wersje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

W ubiegłych latach na scenie pojawili się m.in.: Artur Rojek, Tymon Tymański, Jacek Bończyk, Ania Dąbrowska, Natalia Przybysz, Renata Przemyk, Acid Drinkers, Agressiva 69, Anna Maria Jopek, Adam Nowak, Bracia, Brygada Kryzys, Closterkeller, Coma, Czaqu, Czesław Mozil, Depresjoniści, Dezerter, Ewelina Flinta, Gaba Kulka, Glaca, Grzegorz Turnau, Hey, John Porter, Justyna Steczkowska, Katarzyna Groniec, Kazik Staszewski, Urszula, Kayah, Kobranocka, Leszek Biolik, Manchester, Maria Peszek, Marcelina, Mech, My Riot, Myslovitz, Negatyw, Proletaryat, Robert Gawliński, Sławek Ciesielski & Kije, T.Love, Voo Voo, Zbigniew Hołdys, Zbigniew Krzywański, Andrzej Krzywy, Grzegorz Skawiński…

Tradycją koncertu jest fakt, że do ostatniej chwili widzowie nie wiedzą, kto wystąpi przed nimi na scenie.

Bilety – 110 zł przesprzedaz, 130 w dniu koncertu tutaj

17 grudnia 2023

Remigiusz Knapik Piano Solo

Odchodząc”, „Śmierć w bikini” czy „Biała Flaga” to utwory, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki popularnej. Coroczne, grudniowe obchody Dni Ciechowskiego gromadzą w Toruniu wiernych fanów legendarnego muzyka. Dwór Artusa w sposób szczególny włącza się w upamiętnianie artysty, ponieważ właśnie w naszych piwnicach odbywały się pierwsze próby zespołu Republika. W tym roku na naszej scenie usłyszymy autorskie, jazzowe interpretacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego w wykonaniu kompozytora i pianisty – Remigiusza Knapika!

Muzyka Grzegorza Ciechowskiego jest dla Remigiusza Knapika ogromnym źródłem inspiracji. To właśnie ona skłoniła go do pierwszych uderzeń w klawiaturę fortepianu. Po dłuższym pobycie w Japonii pianista postanowił wykorzystać doświadczenie zebrane za granicą i stworzyć autorskie aranżacje utworów toruńskiego muzyka. Subtelne improwizacje przeplatane delikatną elektroniką, ukazują istotne przesłanie twórczości Ciechowskiego – systemową, mechaniczną rzeczywistość w kontraście do pasji i erotyzmu. Interpretacje Remigiusza Knapika stwarzają także wspólny grunt między muzyką Ciechowskiego a utworami wielkich kompozytorów muzyki poważnej XX wieku.

Remigiusz Knapik – kompozytor i pianista. Absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Conservatorium van Amsterdam na wydziale fortepianu jazzowego. Główny gość wydarzenia „Idzie Nowe! Leszek Możdżer przedstawia: Remigiusz Knapik”, laureat Grand-Prix na I Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza, a także wielu innych prestiżowych nagród w dziedzinie muzyki jazzowej.

Godzina: 18:00

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa

Wstęp wolny

Please follow and like us:
Pin Share

Similar Posts

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
RSS
Follow by Email