Tofifest

Ekologicznie wrażliwi na tegorocznym Tofifest

Kino ma przemawiać, stąd Tofifest proponuje widzom nowe pasmo pod nazwą „Ekologicznie wrażliwi”. Dbałość o klimat i środowisko, o naszą planetę, powinny być głównymi celami każdego z nas. Człowiek to największy przeciwnik, z którym nasza planeta co sekundę musi staczać kolejną bitwę.

Podczas tegorocznej edycji zgromadzone w paśmie filmy będą pielęgnować i poszerzać naszą wiedzę, uświadamiać, a nawet natrętnie przypominać, jak bardzo szkodzimy planecie i sobie finalnie. Obraz, edukacja, dialog. Budujemy ekoświadomość. Filmy z pasma „Ekologicznie wrażliwi” do zobaczenia na tegorocznym Tofifest zaprezentujemy w części online festiwalu od 28 czerwca do 11 lipca 2022 roku.

„Above Water”, Francja, Belgia 2021, reż. Aïssa Maïga

Woda staje się coraz bardziej deficytowym towarem. Dla miliarda ludzi dostęp do nadającej się do spożycia wody właściwie nie istnieje — to prawdziwy kryzys, którego konsekwencje są ogromne. Jego efektem są miliony rodzin, które poświęcają całe swoje życie na nieustanne próby znalezienia wody. Bohaterką filmu jest dwunastolatka o imieniu Houlaye, mieszkająca w wiosce Tatis (Republika Nigru), która codziennie przemierza wiele kilometrów, aby przynieść wodę. W porze deszczowej jest jej pod dostatkiem, ale w czasie suszy nie ma jej nigdzie. Dwieście metrów pod powierzchnią ziemi znajduje się jednak źródło wody, którego rozmiarów nikt się nawet nie domyśla…

The Condor and The Eagle” Niemcy, USA, Kanada, Ekwador, Peru, Francja 2019, reż. Clement Guerra, Sophie Guerra

Film prezentuje nigdy wcześniej niepublikowane nagrania przedstawiające coraz liczniejsze grupy ludzi zaangażowanych w walkę o ocalenie gleby i wód na terenie obu Ameryk. Ten wielokrotnie nagradzany dokument dokumentuje nie tylko wypalane lasy Amazonii, ogromne pożary trawiące Australię, ale także coraz powszechniejszą świadomość dotyczącą zmian klimatycznych na całym świecie oraz konieczność wprowadzania pilnych działań naprawczych. W czasach, gdy klimatolodzy na całym świecie przewidują, że czeka nas globalna katastrofa o nieznanych wcześniej rozmiarach, twórcy The Condor & The Eagle przyglądają się przywódczyniom rdzennych plemion z obu Ameryk, które starają się przeciwdziałać tym zjawiskom w wymiarze globalnym i w niespotykany wcześniej sposób.

„Jeśli pogoda dopisze” Filipiny, Francja, Singapur, Indonezja, Niemcy, Katar 2021, reż. Carlo Francisco Manatad

W filmie przyglądamy się następstwom tajfunu Haiyan, który przeszedł przez zachodnią część Oceanu Spokojnego na początku listopada 2013 roku. Nadzorca więzienia w prowincjonalnym mieście Tacloban udziela więźniom zwolnienia warunkowego, aby mogli zająć się swoimi rodzinami dotkniętymi skutkami tej katastrofy. Stawia im jednak jeden warunek: muszą w wyznaczonym dniu dobrowolnie wrócić do zakładu penitencjarnego. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną wytropieni i zabici. Jednym z takich więźniów jest Miguel. Przemierza zrujnowane miasto w poszukiwaniu dwóch kobiet swojego życia: swojej dziewczyny Andrei i matki Normy.

„The Last Male on Earth” Holandia, Belgia, Niemcy 2019, reż. Floor van der Meulen

W kenijskim rezerwacie zmarł nosorożec Sudan — ostatni samiec z gatunku nosorożca białego północnego. Ostatnie lata swojego życia spędził pod ochroną uzbrojonych strażników oraz opiekunów, którzy pilnowali go dzień i noc, karmili i głaskali jego twardą skórę z prawdziwą miłością. Dziennikarze i turyści przyjeżdżali z całego świata, aby ujrzeć go na własne oczy. Z kolei naukowcy postanowili za wszelką cenę utrzymać ten gatunek przy życiu — jego sperma została zamrożona w ciekłym azocie i jest przechowywana w laboratorium w Europie, gdzie może przetrwać nawet 3000 lat. Co tak bardzo przyciąga ludzi do gatunku, który jest zagrożony całkowitym wyginięciem? I jakie świadectwo wystawia to naszemu własnemu gatunkowi?

„Niewidzialne demony” Finlandia, Niemcy, Indie 2021, reż. Rahul Jain

W New Delhi, indyjskim mieście, w którym zagrożenia będące wynikiem zmian klimatycznych są już codziennością, utytułowany filmowiec Rahul Jain nakręcił dokument pokazujący świat, który znalazł się na krawędzi. Film prezentuje szokujące obrazy oraz pouczające świadectwa przekazywane przez zwykłych ludzi, zamieniając się we wciągającą podróż utkaną z opowieści mieszkańców miasta, w którym 30 milionów jego mieszkańców każdego dnia walczy o przetrwanie.

„The Price of Cheap” Kanada 2021, reż. Barry Stevens

To dokument opowiadający o współczesnych niewolnicach pracujących w indyjskim przemyśle włókienniczym zaopatrującym globalne łańcuchy dostaw. Bohater filmu Joseph Raj, który przewodzi organizacji o nazwie T.E.S.T (Trust for Education and Social Transformation podejmuje nierówną walkę z ogromnymi przeciwnościami, aby wyrwać je z tego piekła. Organizuje naloty na fabryki, zatrudniające nieletnich, pracujących w niebezpiecznych i przeludnionych zakładach pracy.

„Thank you for the rain” Wielka Brytania, Norwegia 2017, reż. Julia Dahr

Pięć lat temu pewien kenijski rolnik o imieniu Kisilu zaczął dokumentować kamerą życie codzienne swojej rodziny i wioski oraz szkody, jakie przynosi ze sobą zmiana klimatu. W wyniku gwałtownej burzy, Kisilu zmienia się z ojca w przywódcę lokalnej społeczności oraz aktywistę, którego działania mają globalny zasięg. Zaczyna tworzyć ruch społeczny zrzeszający rolników, którzy chcą przeciwdziałać skutkom gwałtownych zjawisk atmosferycznych, a jego przesłanie nadziei na zmiany dociera aż do Paryża, gdzie odbywa się konferencja klimatyczna COP21 organizowana pod egidą ONZ.

„Żalanasz — Pusty Brzeg” Polska 2017, reż. Marcin Sauter

Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym Jeziorem Aralskim, zlokalizowane między wielką wodą i rozległą pustynią. Świetnie prosperujący niegdyś sowiecki ośrodek gospodarczy dziś podupadł, a po dawnej świetności został zaledwie cień. Żalanasz ukazany w obiektywie Marcina Sautera to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim ludzie, którzy ulokowali tutaj swoje życiowe nadzieje i aspiracje. Teraz nie pozostało im nic innego, jak tylko trawić samotność pośród ruin statków i portowych żurawi…

20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbywać się będzie w dniach 28.06 – 3.07. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Ojciec Chrzestny”

Please follow and like us:
Pin Share

Similar Posts

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
RSS
Follow by Email